22 sposoby na szybką naukę 5 niezbędnych umiejętności

Ostatni wpis przedstawił wam 5 umiejętności, które można wykorzystać niezależnie od branży w której działamy. Dzisiaj chcę wam przedstawić 22 sposoby jak zdobyć wiedzę, która pomoże wam osiągnąć lepszą pozycję na rynku pracy i jeszcze bardziej rozwinąć wasz biznes.

Dla przypomnienia pięć umiejętności to:
1. Pisanie i opowiadanie
2. Negocjowanie
3. Wytrwałość w działaniu i wdrażaniu pomysłów
4. Nowoczesne technologie
5. Obróbka i nagrywanie filmów

Czytaj : 5 umiejętności, które wykorzystasz w każdej pracy

Zaproponowane rozwiązania są długofalowe. Do każdej z umiejętności przedstawię wam jedno proste zadanie, które umożliwi wam rozpoczęcie nabywania doświadczenia w danej dziedzinie. Ten “pierwszy krok” jest bardzo ważny i często rozpoczyna długą drogę do osiągnięcia celu.

Pisanie

Założyć własnego bloga

Jest to najszybszy sposób, aby zacząć pisać. Jeśli stworzymy chociaż jeden artykuł w miesiącu to w przeciągu roku napiszemy przynajmniej 12 tekstów. Nic tak nie rozwinie waszej umiejętności pisania jak praktyka. Blog umożliwia też bardzo szybki kontakt z czytelnikami i informację zwrotną, czy wasz tekst jest zrozumiały i dobrze napisany. Proponuję stworzyć bloga na dowolny interesujący was temat. Platform jest pełno. Większość posiada darmowy hosting i opcję płatną. Przydatną, jeśli planujemy monetyzować swój serwis. Kolejnym rozwiązaniem jest własny hosting, który zapewnia dużą wolność w wyborze platformy, wtyczek, domen itd.

Jeśli planujecie zacząć od najpopularniejszego obecnie WordPress’a to polecam odwiedzić stronę: http://www.bloggingpro.com/

Czytać książki

Książki to przede wszystkim źródło inspiracji i pomysłów. Ten blog nigdy by nie powstał, gdyby nie kilka książek, które przeczytałem. Kolejna zaletą z pochłaniania kolejnych tomów, jest zwiększanie zasobu słów. Sprawia to, że poznajemy różne style i ćwiczymy swoją kreatywność. Nic tylko czytać!

Polecam:

 1. Everybody Writes: Your Go-To Guide to Creating Ridiculously Good Content
 2. Tools of Titans
 3. 4-hour work week
 4. Fastlane Milionera
 5. The ONE Thing

Czytać blogi

Co miesiąc na świecie powstaje setki milionów postów. Strona wordpress.com podaje, że 80 milionów wpisów jest publikowane tylko na tej jednej platformie. Ilość inspiracji w Internecie jest ogromna. Jak już jesteśmy w temacie to jest kilka blogów, które poprawią waszą zdolność pisania.

W Polsce tą tematykę poruszają:

http://poradnikpisania.pl/

http://spisekpisarzy.pl/

https://www.copywriting.pl/

Anglojęzyczne:

https://problogger.com/ (ze wspaniałym podcastem)

https://writetodone.com/

https://www.copyblogger.com/

https://smartblogger.com/

Pisanie tekstów SEO

W Polsce istnieje cały rynek, który potrzebuje autorów piszących bardzo proste i krótkie teksty zoptymalizowane pod SEO (Search Engine Optimisation). Jeśli czujecie się na siłach to warto spróbować. Dodatkową motywacją jest to, że za każdy skończony tekst dostajemy niewielkie pieniądze.

Temat ten porusza artykuł na blogu https://pomyslowa.blogspot.com/2017/06/gielda-tekstow-jak-zaczac.html .

 

Zadanie: Napisz jedną stronę A4 na jeden z tematów:

 1. Kiedy nauczyłeś się czegoś na błędach.
 2. Kiedy zrobiłeś coś dobrego i jak się z tym czułeś.
 3. Kiedy nabawiłeś się kontuzji/urazu.
 4. Kiedy byłeś kochany.
 5. O czymś czego nie pamiętasz.

Przemawianie

Prowadzenie szkoleń

Każdy z nas albo pracuje albo się uczy. Posiadamy konkretne zasoby wiedzy, które możemy przekazać innym. Wystarczy zgłosić się w szkole/na uczelni/w pracy, że chcemy poprowadzić szkolenie/lekcję na interesujący nas temat. Występowanie przed grupą, pozwoli wam przełamać pierwszy strach.

Konferencje

Kolejnym miejscem, gdzie możemy spróbować ćwiczyć nasze sposoby komunikacji z innymi osobami to są różnego rodzaju konferencje branżowe lub spotkania towarzyskie. W kilku zdaniach musimy przedstawić swoją osobę i aktywnie słuchać drugiego człowieka. Bardzo szybko otwiera to nam oczy i pokazuje nasze braki. Dodatkowo istnieje możliwość wystąpienia przed grupą ludzi i prezentacji własnego tematu.

Prowadzenie sesji RPG

Jeśli miałbym wymieniać zalety tego hobby, to potrzebowałbym na to jeden osobny wpis. Dzisiaj chcę wam polecić prowadzenie sesji RPG. Jest to świetny sposób na rozwinięcie swoich umiejętności komunikacyjnych. Siedzi przy stole pięć osób i Prowadzący opisuje pokój, do którego wchodzą Bohaterowie Graczy. Musi użyć wielu różnych opisów i porównań, aby pobudzić wyobraźnię. Działa to idealnie na rozwój swoich zdolności opisywania.

Zadanie: Zgłoś się w swoim miejscu pracy do prowadzenia szkolenia.

 

Negocjowanie

Kursy internetowe

Zagadnienie negocjowania jest szeroko omawianie w licznych kursach internetowych. Wystarczy tylko odpowiednio przeszukać zasoby internetowe, aby znaleźć nas interesujące strony.

Ja osobiście korzystałem z kursu https://www.coursera.org/learn/negotiation-skills z Uniwersytetu Michigan. Do niego dołączony jest świetny skrypt.

Książki

Książek do negocjacji jest pełno. Znam następujące:

 • How to Win Friends and Influence People – Dale Carnegie – wydana w 1936 roku i dalej aktualna. Raz ją przesłuchałem. Teraz planuję ją przeczytać.
 • Pre-Suasion: A Revolutionary Way to Influence and Persuade – Robert Cialdini – czeka u mnie na przeczytanie, jednak z pierwszych 50 stron wyłania się super pozycja.
 • Getting More: How You Can Negotiate to Succeed in Work and Life – Stuart Diamond.

Negocjowanie comiesięcznych opłat

Jeśli uważacie, że praktyka czyni mistrza to spróbujcie zmniejszyć comiesięczne opłaty. Jest to bardzo dobry sposób na przećwiczenie niektórych technik, które możecie poznać w dwóch poprzednich źródłach. Polecam negocjacje ceny za kablówkę, Internet czy telefon. Często po dwudziestominutowym telefonie uzyskujemy rabat 10 czy 20 zł miesięcznie! Daje nam to zauważalny zysk w skali całego roku.

Negocjowanie rabatów w sklepach

Następnym etapem jest negocjowanie cen za rzeczy kupowane bezpośrednio w sklepach stacjonarnych czy internetowych. Koszt wyprodukowania spodni i transportu z fabryki bardzo często nie przekracza 10 czy 20% wartości na półce. Jeśli macie świadomość tego faktu to jesteście w stanie zejść z ceny 100 do 50 zł.

Zadanie: Zadzwoń do swojego dostarczyciela usług i wynegocjuj obniżkę.

 

Kończenie rozpoczętych zadań

Książka

Polecam przeczytanie jednej książki, która otwiera oczy :

The ONE Thing – Gary Keller.

Wyłączenie powiadomień w komórce

Wyłączcie wszystkie możliwe powiadomienia w komórce, dzięki temu będziecie rzadziej rozpraszani przez waszych znajomych, emaile i snapy.

Medytacje

Rzeczą, która bardzo pomaga w budowaniu silnej woli są codzienne medytacje. Starajcie się zacząć medytację od 5 minut i stopniowo zwiększajcie czas.

Smartfonowy Detox

Jest to rzecz, która jest obecnie dla mnie najtrudniejsza. W czasie pracy zamknijcie smartfon w szafce i wyłączcie wszystko. Zostawcie tylko możliwość na jakiś krytyczny telefon od osób wam bliskich. Mniej patrzenia na telefon – więcej zrobione.

Publiczna deklaracja

Zadeklarujcie publicznie, że coś będziecie robić. Ja planuję umieścić niedługo na blogu zakładkę cele z czasem do kiedy je zrealizuję. Możecie zrobić coś podobnego w pracy i w domu.

Zadanie: Przeczytać książkę The ONE Thing.

 

Nowoczesne technologie

Kursy internetowe

Nie będę się rozpisywał o dostępnych kursach internetowych. Ilość darmowych zasobów dla początkujących jest ogromna. Wystarczy wybrać jedną działkę. Osobiście korzystałem ze stron:

https://www.coursera.org/

https://pl.khanacademy.org/

https://www.codeschool.com/

Założenie bloga

Bardzo ciekawą opcją jest założenie bloga na własnym serwerze. Musimy wykupić hosting, domenę, wybrać CMS i szablon strony. Sama ilość zadań jest ogromna. Niesamowicie dużo można się nauczyć.

Własne projekty

Pewnie już zdążyliście zauważyć, że jestem fanem nauki przez praktykę. Wymyślcie sobie swój własny projekt i zacznijcie na nim pracować.

 • Może chcecie stworzyć grę – jest dostępny Unity 3D.
 • Zarządzać swoim oglądaniem seriali – prosta aplikacja w jakimkolwiek języku programowania.
 • Automatyczna konewka – układ mikroprocesorowy na Arduino.

Możliwości jest pełno. Ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia.

Zadanie: Założyć stronę na wordpress.com

 

Obróbka i tworzenie filmów wideo

Start własnego kanału na YouTube/Vimeo

Wydaje mi się, że najszybciej nauczymy się odpowiednio kadrować i tworzyć filmy, jeśli wystartujemy z własnym kanałem. Publikacja chociaż jednego filmu tygodniowo pozwoli nam poćwiczyć nasze umiejętności 52 razy w ciągu roku.

Kursy internetowe

Ilość materiałów dotycząca tworzenia filmów na YouTube jest ogromna. Jeszcze z żadnego nie korzystałem, ale planuję w najbliższym czasie mocniej przysiąść do tematu. Wrzucę wtedy swoje rekomendacje.

Książki

Nie zgłębiłem tematu. Rekomendacje książkowe pojawią się wkrótce.

Zadanie: Nagrać i obrobić krótki film

Jeśli znacie jakieś inne sposoby na naukę tych umiejętności to skontaktujcie się ze mną, czy to na fanpage, czy w komentarzach. Może wspólnie zbudujemy konkretną bazę wiedzy, dla każdego kto pragnie czegoś więcej od życia.

Podsumowanie

Chciałem wam dzisiaj pomóc w rozpoczęciu nauki nowych umiejętności. Każde ze źródeł posiada w sobie pierwszy krok, który zawsze jest najtrudniejszy. Polecam wam zapoznać się z artykułem jak zbudować nawyk, gdzie zaprezentowałem mój system motywacyjny. Jeśli ustalicie sobie nagrodę za skończenie pierwszego zadania, to o wiele łatwiej będzie wam zacząć. Wizja nagrody, będzie was ciągnąć w kierunku osiągnięcia celu. Wybierzcie jeden obszar i zacznijcie działać!

Czytaj :  http://3pasje.pl/jak-zbudowac-nawyk/

Czytaj : http://3pasje.pl/5-umiejetnosci-ktore-wykorzystasz-w-kazdej-pracy/

Posted by Damian Wójcik